Zabieg gastroskopii

Gastroskopia to badanie na które kieruje zwykle lekarz rodzinny bądź gastrolog. Wskazaniem do dokonania tegoż badania stanowią bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, zgaga, problemy z przełykaniem. Badanie należy do jednych z trudniejszych i u pacjentów budzi olbrzymi lęk. Na kilka dni przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmować leki przeciwbólowe. Przed zabiegiem przez osiem godzin nie wolno nic konsumować. 4 godziny przed zabiegiem nie pijemy, nie palimy papierosów, nie żujemy gumy. Przed badaniem gardło pacjenta zostaje znieczulone. Następnie pacjent kładzie się na boku, dostaje specjalny ustnik, który można przygryzać i chroni aparat. Lekarz wprowadza przewód aparatu przez jamę ustną i gardło. Te początkowe chwile są najcięższe dla psychiki, bo może pojawić się odruch wymiotny, pacjent ma uczucie duszenia się. Później jest już łlepiej, wystarczy spokojnie oddychać. Jeżeli zachodzi potrzeba lekarz pobiera próbkę wycinka do badania histopatologicznego. Następnie aparat zostaje szybko usunięty. mocno ślini się. Całe badanie trwa do 5 minut, później trzeba poczekać na opis. Jeszcze przez około dwie godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Przez kilka godzin po zabiegu gastroskopii może występować ból gardła i ból przy przełykaniu.

Gastroskopia to badanie bezbolesne. Jednakże gastroskopia jest dosyć nieprzyjemnym badaniem, zatem u dużej ilości ludzi wyzwala lęk. Jak przygotować przed tym badaniem? Powinno przygotować się zarówno psychicznie, jak i medycznej. Należy uspokoić się, nie panikować. Istotne jest to, abyśmy nie ulegali lękowi. W trakcie trwania zabiegu słuchajmy instrukcji i poleceń oraz współpracujmy z osobą przeprowadzającą badanie. Warto pamiętać również, że istnieje możliwość wykonania zabiegu w ramach NFZ w krótkim znieczuleniu które może mieć charaker miejscowy lub ogólny. Należy pamiętać, że na gastroskopię powinniśmy udać się na czczo.

Choroba refluksowa żołądka i przełyku to bardzo często występująca przypadłość. Niestety znaczna część chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Gdy mamy nawracające lub długo trwające problemy takie jak częste odbijanie, pieczenie w górnym odcinku przewodu pokarmowego, bóle brzucha należy udać się po poradę do lekarza rodzinnego. Refluks to choroba, która polega na tym, że cofa się treść żołądkowa. W żołądku znajduje się bardzo silny kwas, który cofając się do przełyku powoduje podrażnienie jego powłok, które są nieprzystosowane do kontaktu z kwasem żołądkowym. W celu złagodzen skutkówa objawów refluksowych podaje się leki z grupy IPP czyli inhibitory pompy. Chorobą refluksową powienien zająć się gastrolog. Istotnym elementem w przypadku choroby refluksowej jest prawidłowa dieta. W przypadku choroby refluksowej nierzadko przeprowadza się gastroskopię.

Najwłaściwszą metodą rozpoznania choroby wrzodowej, poza dokładnym wywiadem jest wykonanie gastroskopii. 

https://medpolonia.com.pl/szpital/endoskopia/kolonoskopia-i-gastroskopia-poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *